ثبت نام شما با موفقیت انجام شد

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد پارس گیم کاملا محفوظ می باشد

واقعیت مجازی چیست ؟

واقعیت مجازی چیست ؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/04/21 0 نظر

واقعیت مجازی تکلونوژی جدید در راستای درک و حس کردن واقعیت دلخواه شما است که شما با این تکلونوژی میتوانید در واقعیت شخصی سازی شده خود آزادانه حرکت کنید و تصمیمات را خودتان انتخاب کنید.

واقعیت مجازی چیست ؟

واقعیت مجازی یا همان Virtual reality  (VR)بدین معنی است که چیزهایی را که از طریق رایانه هایمان و به صورت واقعی نمی توانیم انجام دهیم را تجربه کنیم. برای مثال، هنگامی که به نقاشی شگفت انگیز Canaletto نگاه می کنید مثلا احساس می کنید، شما در حال دیدن مکان ها و صداهایی در ایتالیا هستید، همانطور که حدود 250 سال پیش بوده است، به این می گویند واقعیت مجازی.  به همین ترتیب، اگر با چشمان بسته به یک موسیقی دراماتیک یا کلاسیک گوش دهید و رویاهای خود را در مورد چیزهای خاصی شروع کنید، آیا نمونه ای از واقعیت مجازی و تجربه ای از یک جهان که واقعا وجود ندارد  را می توانید کسب کنید؟

 

WelCome to VR

 

درک VR چگونه است ؟

اگر بخواهیم درک کنیم که چرا کتاب ها، فیلم ها، نقاشی ها و قطعه های موسیقی واقعیت مجازی ندارند ، باید تعریفی نسبتا واضح از VR  داشته باشیم.

1- قابل درک: شما واقعا باید احساس کنید که در دنیای مجازی خود هستید (در مریخ یا در هر کجا) .

2- ارتباط برقرار کردن: برای جستوجو در جهان مجازی، جهان VR نیاز به حرکت کردن با شما را دارد .شما می توانید یک فیلم 3D را تماشا کنید و با آن به ماه یا به زیر دریا بروید اما به هیچ وجه نمی توانید بایک فیلم 3D  ارتباط برقرار کنید ولی با استفاده از VR  این تجربه را می توانید کسب کنید .

3- قابل کنترل با کامپیوتر: چرا این مساله مهم است؟ چون که فقط ماشین های قدرتمند با گرافیک کامپیوتری واقعی3D  ، به اندازه کافی سریع هستند تا دنیاهای قابل اعتماد و قابل ارتباطی را ، جایگزین زمان واقعی کنند.

4- اکتشافی: جهان VR باید به اندازه کافی بزرگ و دقیق باشد تا بتوانید کشف کنید. با این حال نقاشی واقع بینانه، تنها یک صحنه را از یک منظره نشان می دهد. یک کتاب می تواند یک دنیا ی مجازی گسترده و پیچیده را توصیف کند، و شما فقط می توانید آن را به روش خطی کشف کنید دقیقا همانطور که نویسنده آن را توصیف می کند اما در واقعیت مجازی همه چیز بسیار هیجان انگیزتر و گسترده تر است .

5- مهاجم: برای ارتباط با VR باید بدن و ذهن شما هر دو درگیر باشند. یک نقاشی هنرمندانه که نشان دهنده ی یک جنگ است می تواند درگیری های دردناکی را به ما نشان دهد، اما آن را هرگز نمی توان به طور کامل دید،و این نقاشی نمی تواند صدا، بو، طعم و احساس نبرد را به طور کامل منتقل کند. شما می توانید بازی شبیه ساز پرواز را در کامپیوتر خانگی خود بازی کنید و در یک تجربه بسیار واقع گرایانه و تعاملی به مدت چند ساعت آن را انجام دهید (منظره دائما در حال تغییر است که هواپیما از آن پرواز می کند)، اما استفاده از شبیه ساز پرواز واقعی (جایی که شما می نشینید) در یک کابین خلبان واقعی و عمل هیدرولیکی انجام می شود و نیروهای واقعی ، در حد یک پرواز واقعی برای شما قابل لمس هستند .

 

Understand VR

 

فرق واقعیت مجازی با واقعیت

ما می توانیم از این دید که چرا خواندن یک کتاب، نگاه کردن به یک نقاشی، گوش دادن به یک سمفونی کلاسیک یا تماشای یک فیلم به عنوان واقعیت مجازی قابل تعریف نیستند استفاده کنیم . همه ی آن ها به دیدگاه های جزئی از یک واقعیت دیگر نگاه می کنند، اما هیچ یک از آن ها با شما ارتباط برقرار نمی کنند، و اکتشافی یا کاملا قابل درک نیستند.مثلا اگر چیز جالبی را روی صفحه ی نمایش پیدا کنید، نمیتوانید آن را لمس کنید و یا به سمت آن حرکت کنید؛  بنابراین این گونه سرگرمی ها اساسا غیرفعال هستند: با این حال ممکن است آنها قابل درک باشند، اما آن ها به هیچ وجه به طور فعال شما را درگیر نمی کنند.

در مورد بازی های "واقعیت مجازی" آیا آنه ا به عنوان واقعیت مجازی شمرده می شوند؟ اگر چه آن ها چهار معیار اول (قابل درک، قابل ارتباط ، کامپیوتری و اکتشافی) بودن را برآورده می کنند اما  آن ها شما را کاملا غرق در خصوصیات و جزئیات  نمی کنند.

واقعیت مجازی یکی از جذاب ترین و سریع ترین فن آوری ها در اواخر دهه ی 1980 و اوایل دهه ی 1990 بود، اما رشد سریع و گسترگی جهانی وب تا حد زیادی رشد آن را کاهش داد. با توجه به رشد سریع شبکه هایی مثل فیس بوک در تکنولوژی، آینده ی VR هم به نظر می رسد که متکی بر وب و همکاری باشد. اگر ما در سرتاسر جهان سرگردان باشیم، ممکن است از یک مکان تاریخی مانند اهرام مصر و یا یک شهر جذاب خارجی که ما هرگز آن را ندیده ایم، دیدن کنیم؛ چیزی که ما می خواهیم، ​​معمولا واقعیت مجازی نیست، تجربه ی پیشرفته ای از واقعیت هیجان انگیزی است که می توانیم آن را لمس کنیم و ببینیم .

 این ایده ی واقعیت تقویت شده ی ( AR)  را به وجود می آورد به عنوان مثال، گوشی های هوشمند خود را بر روی یک نقطه مشخص یا یک ساختمان قابل توجه هدایت می کنید و اطلاعات جالب در مورد آن به صورت خودکار ظاهر می شود. واقعیت مجازی درمورد همه ی چیز ها ی مربوط به اتصال دنیای واقعی ما به دنیای گسترده ی مجازی است که ما در مجموع آن را در وب ایجاد کرده ایم.

 

To feel vr

 

فرق صفحه واقعیت مجازی با صفحه معمولی

دو تفاوت بزرگ بین VR و یک صفحه ی رایج رایانه وجود دارد: در VR، شما یک تصویر 3D را می بینید که در زمان به صورت واقعی تغییر می کند، همانطور که سر خود را حرکت می دهید. این امر با پوشیدن یک صفحه نمایش بر روی سر انجام می شود که به نظر می رسد مانند یک کلاه ایمنی موتور است، اما شامل دو صفحه کوچک است (یکی در مقابل هر دو چشم)، و یک چشم بند تاریک که ورود تمام نور ها ی دیگر را مسدود می کند(حذف حواس پرتی از دنیای واقعی) این دو صفحه نمایش تصاویر کمی متفاوت تر، نسبت به تصاویر استریو را نشان می دهند، و یک چشم انداز واقع بینانه از دنیا ی مجازی را ایجاد می کنند. HMD ها معمولا دارای سنسورهای شتاب سنج هستند تا بتوانند دقیقا همانطور که سر و بدن شما حرکت می کند (موقعیت و جهت گیری هر دو - که به صورت کج و یا جهت دار حرکت می کنند) را تشخیص دهند و تصویر را بر اساس آن تنظیم کنند. مشکل HMD ها این است که آن ها بسیار سنگین هستند، بنابراین می توانند برای مدت طولانی خسته کننده باشند .

 

VR screen

 

جمع بندی

با این تکنولوژِی شما می توانید چیزی شگفت انگیز و طبیعی را مشاهده کنید و آن را لمس کنید و حتی آن را انجام دهید. بنابراین دادن توانایی به افراد برای رسیدگی به اشیاء مجازی، همیشه بخش بزرگی از VR بوده است. معمولا این کار با استفاده از datagloves انجام می شود که دستکش هایی معمولی با سنسورهای سیمی به بیرون برای تشخیص حرکات دست هستند.

حتی ساده تر از یک dataglove،استفاده از وسیله ای ایست که می توانید از آن برای لمس کردن، اشاره کردن یا در موارد دیگر با آن با دنیا ی مجازی ارتباط برقرار کنید. این سنسور موقعیت (مانند شتاب سنج) ساخته شده است، و همراه با دکمه های موس مانندی است. در اصل، کامپوزیت ها به صورت کامل به رایانه اصلی VR متصل شدند؛ و تمامی آن ها، بی سیم هستند.

VR همواره از این اصطلاح رنج می برد که این تکنولژی بیش از یک بازی عالی و با شکوه است که به معنای واقعی کلمه "فرار رویا" از واقعیت است. در این مفهوم، "واقعیت مجازی" می تواند یک ابزار نامناسب باشد؛ "واقعیت جایگزین"، "واقعیت مصنوعی" یا "شبیه سازی کامپیوتری" نام ها ی دیگری هستند که به آن داده می شود. نکته کلیدی که در مورد VR وجود دارد این است که واقعا یک بازی فانتزی تمام کاربرد ها ی این تکنولوژی را شامل نمی شود این یک تکنولوژی عملی است که به طور معمول توسط دانشمندان، پزشکان، دندانپزشکان، مهندسان، معماران، باستان شناسان و ارتش در حدود 30 سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. ما با چه چیزی می توانیم کار کنیم؟

آموزش مشاغل سخت و خطرناک برای بسیار سخت است. چگونه می توان با خیال راحت تمرین یک سفر به فضا، فرود جت جومبویی، پریدن با چتر نجات یا جراحی مغز را انجام دهید؟ همه ی این ها مواردی واضح برای برنامه های واقعیت مجازی هستند. شبیه سازی پرواز در کابین خلبان یکی از اولین برنامه های VR بود؛ و می توان تاریخ این تکنولوژی را به شبیه سازها ی مکانیکی که توسط Edwin Link در دهه 1920 ساخته شده اند، ردیابی کرد. درست مانند خلبانان، جراحان هم به طور معمول با استفاده از VR آموزش دیده اند. در مطالعه ای در سال 2008 از 735 کارآموز جراح از 28 کشور مختلف، 68 درصد گفتند که فرصت آموزش با VR برای آن ها بسیار مفید است یا عالی است و تنها 2 درصد آن ها آن را بی فایده یا نامناسب می دانند.

هر چیزی که در مقیاس اتمی یا مولکولی اتفاق می افتد به طور موثری نامرئی است مگر اینکه آماده باشید که چشمان خود را تبدیل به یک میکروسکوپ الکترونی کنید. فرض کنید شما می خواهید مواد یا داروهای جدید را طراحی کنید و می خواهید با معادل مولکولی LEGO آزمایش انجام دهید. این یکی دیگر از برنامه های واضح برای واقعیت مجازی است. به جای مبارزه با اعداد، معادلات و یا نقشه های دو بعدی ساختارهای مولکولی، می توانید مولکول های پیچیده را درست در مقابل چشم خود بکشید. این نوع کار در دهه 1960 در دانشگاه کارولینای شمالی در Chapel Hill آغاز شد، جایی که Frederick Brooks پروژه GROPE را راه اندازی کرد تا یک سیستم VR برای بررسی تعامل بین مولکول های پروتئینی و داروها ایجاد کند.

معماران برای ساخت مدل از کاتر و کاغذ استفاده می کردند؛ در حال حاضر آن ها به احتمال زیاد به ساخت مدل مجازی با کامپیوتر روی آورده اند . به همین ترتیب، طراحی ماشین ها، هواپیماها و سایر وسایل نقلیه پیچیده و گران قیمت نیز بر روی صفحه نمایش کامپیوتر انجام می گیرد و به طور کلی بسیار ارزان تر از مدل های آن ها در چوب، پلاستیک یا سایر مواد دنیا ی واقعی به دست می آیند.

عمدتا به دلیل اینکه رایانه ها خیلی آهسته هستند، نمایشگرهایی که دارای 3D کامل باشند را ندارند و کمبود امکانات HMDs و  datagloves   در آن ها دیده می شود .

مانند هر تکنولوژی، واقعیت مجازی هم نقاط خوب و بد دارد. چند نفر از ما به یک جراح که فقط عمل جراحی پیچیده ی مغز را توسط یک VR  آموزش دیده اجازه ی جراحی می دهیم ؟ چگونه بسیاری از ما ترجیح می دهیم رانندگی را روی یک شبیه ساز ماشین انجام دهیم قبل از اینکه در جاده ها ی واقعی رانندگی کرده باشیم؟

منتقدان همیشه این خطر را هشدار می دهند که مردم با استفاده از واقعیت های جایگزین مجازی به سوی نادیده گرفتن زندگی دنیای واقعی خود سوق پیدا می کنند اما این نوع انتقادات در همه چیز از رادیو و تلویزیون تا بازی های رایانه ای و اینترنت حل شده است. و در بعضی مواقع، آن را به یک سوال فلسفی و اخلاقی تبدیل می کنند: به هر حال چه چیزی واقعی است؟ و چه کسی گفته است که بهترین راه برای گذراندن وقت شما این است؟ مانند بسیاری از فناوری ها، VR به هیچ وجه از دنیای واقعی دور نمی شود: شما اگر نمی خواهید مجبور نیستید از آن استفاده کنید.

در حالی که علم، معماری، پزشکی و مسائل نظامی همه بر تکنولوژی VR تکیه می کنند، پذیرش جریان اصلی عملا وجود ندارد؛ ما به طور معمول با استفاده از VR از رایانه، تلفن هوشمند یا اینترنت استفاده نمی کنیم. اما بدست آوردن  VR Oculus، توسط شرکت فیسبوک، علاقه زیادی نسبت به این موضوع را ایجاد کرده است و می تواند همه چیز را تغییر دهد. ایده اصلی فیس بوک این است که اجازه دهید افراد با استفاده از اینترنت و وب علایق خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. این ها انواع راه ها ی به اشتراک گذاشتن واقعیت مجازی است (ممکن است حدس بزنیم) فیس بوک در حال فکر کردن در مورد کاوش در واقعیت مجازی است . اگر چنین است، آینده واقعیت مجازی واقعا درخشان است!

 

 

 

 

 

 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

با عضویت در خبرنامه ما می توانید از آخرین محصولات و اخبار با خبر شوید